آثار عکاسان کُرد در تالار اصلی یونسکو در فرانسه به نمایش درآمد

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری بین المللی کُردپرس، عکسهای «مسعود مرادسلیمی» از سنندج با مجموعه عکس "فواره آتش" و "شادی بچه‌ها در نوروز"، «جمشید فرجوندفردا» از شهر بیجار با مجموعه عکس "امتحان نقاشی" و "سرخی تو از من"، «بهمن شهبازی» از مریوان، «صفین حمید» با مجموعه عکس "نوروز در کردستان عراق" و «کمال آکره یی» با مجموعه عکس "جشن ملی نوروز" از شهر هولیر در اقلیم کردستان عراق، در نخستین دوره جشنواره بین‌الملی هنرهای تجسمی اکو در تالار اصلی یونسکو در فرانسه به نمایش درآمد.
هیات داوران نخستین جشنواره بین‌الملی هنرهای تجسمی اکو، که عبارتند از: کامبیز درمبخش، امرالله فرهادی و سیف الله صمدیان از میان چهار هزار اثر رسیده از 30 کشور جهان، 180 اثر منتخب هیأت داوران را معرفی کردند که آثار هنرمندان عکاس کُرد از کردستان ایران و کردستان عراق به چشم می خورد.
بیش از چهار هزار اثر از هنرمندان سی کشور آمریکا، لهستان، یوگسلاوی، مالزی، مکزیک، آذربایجان، مولداوی، بلغارستان، اکراین، چین، افغانستان، انگلستان، ترکیه، اندونزی، ازبکستان، استرالیا، آلمان، یونان، قزاقستان، روسیه، بلژیک، گرجستان، عراق، هند، قرقیزستان، کاستاریکا، رومانی، ارمنستان، تاجیکستان و ایران با دبیری کامبیز درم‌بخش، سیف‌الله صمدیان و امرالله فرهادی، مورد بررسی 9 داور بین‌المللی قرار گرفته است.
با میزبانی پاریس و حضور هزاران نفر از نخستین روزهای بهار سال 91 نمایشگاه جشنواره جهانی نوروز با آثار هنرهای تجسمی، کاریکاتور و پوستر در پاریس برپا شد.
در آیین گشایش نمایشگاه در تالار اصلی یونسکو در فرانسه، ﻛﻮﻧﻴﭽﻴﺮو ﻣﺎﺗﺴﻮﺋﻮرا، مدیر کل فعالیت‌های فرهنگی یونسکو، علی آهنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، دکتر محمدرضا مجیدی، سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو و دکتر اخوان، رایزن فرهنگی ایران در فرانسه سخنرانی کردند.
مراسم آغاز نمایشگاه با حضور بیش از یک‌هزار نفر همراه بود و هرجا نام هنرمندان ایرانی و داوران بین‌المللی جشنواره برده می‌شد با تشویق و شور و شوق حاضران همراه می‌شد.
این نمایشگاه که از سوی موسسه فرهنگی اکو در ایران برگزار شده، نخستین نمایشگاه هنر ایران است که پس از ثبت جهانی نوروز در یونسکو برگزار شده است.
موسسه فرهنگی اکو با هدف تبادل تجربه‌های هنری میان هنرمندان معاصر با تاکید بر زمینه‌های هویت فرهنگی در آثار هنرمندان معاصر جهان به‌ویژه ده کشور عضو اکو، نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی اکو را برگزار کرده است.
نمایشگاه بین‌المللی نخستین جشنواره‌ی هنرهای تجسمی اکو، تا روز دوشنبه، هفتم فروردین ماه جاری ادامه داشت و با نمایش مجموعه‌ی عکس‌های جشنواره جهانی نوروز در پاریس کامل ‌شد.
دومین میزبان نمایشگاه جهانی نوروز کشور قزاقستان بود. روز 21 فروردین این نمایشگاه در سه شاخه‌ عکس، کاریکاتور و گرافیک در قزاقستان به نمایش درآمد و پس از آن نیز به دیگر کشورهای عضو اکو می‌رود.
180 اثر از هنرمندان عکاس، گرافیست و کاریکاتوریست 30 کشور جهان که با موضوع "جشن جهانی نوروز" در نخستین جشنواره جهانی اکو شرکت کرده بودند، پس از نمایش در پاریس و تاجیکستان در کشور قزاقستان به نمایش گذاشته می‎شود.
آثار هنرمندان ایرانی و 29 کشور عضو اکو که در نخستین جشنواره جهانی نوروز از سوی اکو شرکت کرده بودند، این بار در موزه هنرهای معاصر قزاقستان به نمایش درمی‌آیند.

این نمایشگاه که شامل 180 اثر از 30 کشور جهان است، پس از میزبانی شهر پاریس و دوشنبه (تاجیکستان) این بار از 28 فروردین 1391 میهمان کشور قزاقستان خواهد بود.
آثار این نمایشگاه در سه حوزه عکاسی، گرافیست و کاریکاتور با دبیری هنرمندان مطرح ایران به نام‎های کامبیز درمبخش، امرالله فرهادی و سیف الله صمدیان انتخاب و معرفی شده‌اند. در هنر کاریکاتور از میان 44 اثر برگزیده 32 اثر از هنرمندان ایران، در هنر گرافیک از میان 50 اثر برگزیده، 44 اثر از ایران و همچنین در هنر عکاسی، از میان 51 اثر انتخابی، 39 قطعه عکس از آثار عکاسان ایرانی انتخاب شده‌اند.
بر این اساس، آثاری که از "نوروز باستانی" در نمایشگاه‎هایی که از سوی نخستین جشنواره جهانی اکو در کشور قزاقستان برپا می‎شود بیشتر به نمایش آثار هنرمندان ایران خواهد پرداخت.
این نمایشگاه از 28 فروردین در موزه هنرهای معاصر قزاقستان با حضور تعداد زیادی از مسئولان دولتی و مراکز فرهنگی هنری قزاقستان افتتاح می‎شود و تا 2 اردیبهشت نیز ادامه خواهد داشت.
معرفی برندگان و مراسم اهدای جوایز در نیمه‌ نخست اردیبهشت ماه سال 1391 در محل موسسه فرهنگی اکو در تهران با ارائه آثار برنده در سه رشته‌ عکس، پوستر و کاریکاتور در گالری اختصاصی موسسه فرهنگی اکو همراه خواهد بود.

/ 2 نظر / 57 بازدید
ساخت وبسایت حرفه ای رایگان

با سلام ایا شما هم ارزوی داشتن یک وبسایت پیشرفته همانند تمامی وبسایت های پیشرفته جهان را دارید؟! ما خواسته شما را براورده میکنیم... اگر مایل به ایجاد سایت هستید ، ولی قادر به پرداخت هزینه های بالای آن نیستید ، ما هاست رایگان گیگ رو به همراه دامین رایگان به شما پیشنهاد می کنیم. مراحل ساخت سایت پیشرفته وحرفه ای شما: 1-ابتدا وارد سایت شوید GIGro.ir 2 فرم ثبت نام را پر کنید وبر روی ارسال کلیک کنید 3 ایمیل خود را چک کنید. لینک فعال سازی که برایتان ارسال شده را کلیک کنید تا حسابتان فعال شود. 4 اکنون حساب کاربری شما فعال است میتوانید سایت خود را بسازید. *هرگونه سوال خود را از بخش پشتیبانی سایت بپرسید شما به همین راحتی صاحب یک هاست قدرتمند لینوکس وهمچنین دامین رایگان شدید.اکنون صفحه اصلی شما راه اندازی شده است. GIGro.ir

farnaz

khaili zibast lotfan axaye bishtary bezarin[گل]