"قصاب حلبچه " در انتظار چوبه دار

"علی حسن المجید " معروف به "علی شیمیایی " که عامل اصلی بمباران شیمیایی "حلبچه " بود، امروز برای چهارمین بار توسط دستگاه قضایی عراق به اعدام با چوبه دار محکوم شد.
به گزارش فارس، "علی حسن المجید " معروف به "علی شیمیایی " یکی از پسر عموهای "صدام حسین " رئیس جمهور رژیم سابق عراق و دست راست وی در سرکوب مخالفان بود.
وی که اکنون 70 سال سن دارد در "تکریت " واقع در 180 کیلومتری شمال بغداد بدنیا آمد و یکی از وفادارترین افراد به دیکتاتور سابق عراق بود.
صدور فرمان بمباران شیمیایی حلبچه در سال 1988، کشتار مردم کردستان عراق در عملیات موسوم به "انفال " در سالهای 1987 و 1988، سرکوب انتفاضه شیعیان در سال 1991، حادثه معروف نماز جمعه که در پی آن "محمد صادق الصدر " مرجع شیعیان در عراق و پدر "مقتدا صدر " رهبر کنونی جریان صدر ترور شد از جمله جنایاتی است که علی شیمیایی به دلیل آنها تا پیش از امروز 3 بار محکوم به اعدام شده بود.
وی یک بار هم به دلیل اعدام 42 تاجر در سال 1992 میلادی به 15 سال زندان محکوم شده بود.
علی حسن المجید پس از بمباران شیمیایی مردم حلبچه در 16 مارس 1988 به علی شیمیایی معروف شد. براساس آمارهای غیر رسمی در بمباران حلبچه بین 5 تا 7 هزار نفر از جمله زن و کودک کشته و حدود 10 هزار نفر دیگر مجروح شدند.
وی پس از عملیات انفال که دستکم موجب کشتار 100 هزار نفر و تخریب 3هزار روستا شد، به "قصاب کردستان " ملقب شد.
علی شیمیایی که دست راست صدام بشمار می‌آمد، دست به هر کاری می‌زد تا وفاداری خود را به صدام ثابت کند در همین راستا بطور کورکورانه از دستورهای صدام اطاعت می کرد.
وی "حسین کامل " داماد صدام و همسر "رغد " دختر وی را که در سال 1995 به اردن فرار کرده بود و موجب خشم صدام و افشای برنامه‌های اتمی و شیمیایی وی شده بود، را در فوریه سال 1996 به اتهام توطئه علیه صدام کشت.
وی در مارس 1987به عنوان مسئول حزب بعث در منطقه کردستان برگزیده شد که مدیریت پلیس، ارتش و شبه‌نظامیان این منطقه را برعهده گرفت. 2 ماه پس از پذیرش این پست ارتش عراق اقدام به تخلیه مناطق زیادی در کردستان کرد و بسیاری از ساکنان و دامهای آنان را به اجبار به مناطق صحرائی در مرزهای اردن و عربستان انتقال داد.بدین ترتیب وی سیاست "سرزمین سوخته "را در کردستان اجرائی کرد.
به گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر تعداد افرادی که در حملات سرکوب گرایانه علی شیمیایی کشته شده‌اند میان 50 تا 100 هزار نفر است.
وی در طول محاکمه به دلیل قضیه انفال، اظهار داشت: من هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌ام لذا عذرخواهی نخواهم کرد. من فقط به ارتش دستور دادم که با تخریب روستاها ساکنان آن را به مکان دیگری انتقال دهند.
علی حسن المجید پس از اشغال کویت در سال1990 میلادی بعنوان حاکم کویت انتخاب شد تا تمام گروههای مقاومت در آن منطقه را سرکوب کند. در مارس 1991 بار دیگر به پست خود بعنوان وزیر امور محلی که از سال 1989 بدان گمارده شده‌ بود، باز‌گشت.
یکی از ماموریتهای این شخصیت منفور کردها بازسازی مناطق جنوبی عراق پس از جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ایران (1980 - 1988) بود.
وی در دهه نود چند سالی را نیز بعنوان وزیر دفاع به صدام خدمت کرد اما پس از آن از تمام پستهای وزارتی کناره‌گیری کرد و تنها بعنوان یکی از اعضای شورای فرماندهی انقلاب و ریاست حزب بعث در استان "صلاح الدین " استان محل تول خود و صدام به فعالیت خود ادامه داد.
علی شیمیایی در مارس 2003 یعنی زمان شروع حمله نظامی آمریکایی - انگلیسی به عراق، مسئول منطقه نظامی جنوبی و مقابله با این نیروها بود. دادگاه کیفری عراق امروز حکم اعدام وی را برای چهارمین بار متوالی صادر کرد.

/ 0 نظر / 10 بازدید