رکود دیپلماسی ریزگردها !

سلیمان الله مرادی: چند سالی است که ملت ایران به ویژه ساکنان استان های جنوب غرب و شمال غرب و بعضی استانهای مرکزی و حتی تهران، از پدیده گرد و غبار یا به اصطلاح علمی تر، ریزگردهای موجود در هوا به شدت رنج می برند و مسئولان کشور نیز تنها به نشست ها و اجلاسهای منطقه ای با حضور برخی کشورهای همسایه که منشأ و کانون این آلودگی هستند بسنده کرده و تاکنون هیچ اقدام عملی در این خصوص ترتیب نداده اند.
پس از مدتها سکوت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران اخیرا اعلام کرده است، «هم اکنون استان هایی مانند کرمانشاه، کردستان و ایلام درگیر مسائل ناشی از گرد و غبار هستند و این گرد و غبار بعضا به استان هایی مانند آذربایجان غربی و تهران نیز می رسد.» محمدجواد محمدی زاده بدون توجه به رنج هایی که بخش های وسیعی از ایران هر ساله در اثر این پدیده متحمل می شود و دهها و بلکه صدها تن را روانه بیمارستان ها می کند به این جمله اکتفا کرده که «از آنجا که منشأ این گرد و غبارها کشورهای همسایه است اقدام عملی که می توان انجام داد تشویق! کشورهای همسایه به عملیات تثبیت شن های روان است».
وی این را هم گفته که «با عراق به توافق یک میلیون هکتاری رسیده ایم و امیدواریم که هر چه زودتر این کار آغاز شود. البته عمده کانون های گرد و غبار در عراق در مناطقی است که در اختیار بعثی هاست و در آنجا مشکل امنیتی وجود دارد...!»
اما از آنجا که کشور عراق سالهاست که درگیر جنگ داخلی است و قطعا در چنین شرایطی برای کشوری که هر روز با انفجارهای متعدد و ترور و ناامنی مواجه است و هنوز بخشی از این کشور در دست بعثی هاست به احتمال قوی عمل کردن به معاهداتش با کشورهای دیگر در اولویت نخست نخواهد بود.
لذا همانگونه که محمدی زاده افزوده است : «مسائل محیط زیست جغرافیا نمی شناسد و ما متأثر از مسائل خارج از مرز هستیم.» بنابراین راهکار مقابله با این پدیده هم به نظر می رسد برخورد از طریق مجاری قانونی و جهانی و اتخاذ تصمیمات فرامنطقه ای است. همه کشورها در تعامل با کشورهای دیگر براساس یک اصل دیپلماسی درصدد حفظ منافع خود و ملتهایشان هستند و روابط سیاسی خود را با جهان براساس این ملاک و معیار تنظیم می کنند.
حال که کشور همسایه غربی ایران به علت مسائل داخلی به معاهداتش پایبند نیست آیا سزاوار است ملت ایران تاوان این ناامنی ها را بدهند. آیا باید منتظر ماند و شاهد مرگ تدریجی هموطنان به سبب ناامنی های عراق بود؟
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در بخش دیگری از اظهارات خود کشور ترکیه را نیز به علت آنچه که احداث سد در بالادست آبهای جاری منتهی به عراق نامیده است، دخیل در افزایش گرد و غبار منطقه ای دانسته. همه به این نکته رسیده اند که با تشویق و اما و اگر و امیدواریم و... این معضل برطرف نخواهد شد.
به خطر افتادن سلامت میلیونها هموطن و صیانت از جان آنها ارزش آن را دارد که دولتمردان ما در سیاستهای منطقه ای، تجدیدنظر کنند و فراتر از تشویق! با دخالت دادن سازمانهای بین المللی، مقامات کشورهای عامل در ایجاد این عارضه را وادار به اتخاذ تصمیمات عاجل کنند.

لینکها http://www.kayhannews.ir/900204/11.htm

http://www.kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=7237

/ 0 نظر / 21 بازدید