مشایی: دهکده گردشگریبه نام پرسپولیس در بلاروس ساخته می شود

رئیس دفتر و مشاور رئیس جمهور گفت: یکی از تصمیمات سفر به بلاروس این بود که با همکاری دو کشور یک دهکده گردشگری و یک هتل در یکی از بهترین نقاط بلاروس به نام پرسپولیس ساخته شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسفندیار رحیم مشایی شامگاه یکشنبه در پاسخ به سئوال خبرنگاران ایسنا و ایرنا، درباره جزئیات سفر خود به بلاروس تصریح کرد: من به دعوت رئیس نهاد ریاست جمهوری بلاروس به این کشور سفر کردم.
کشور بلاروس از نظر سیاسی مشی استقلال طلبانه ای را دنبال می کند و در مجامع بین المللی یکی از همراهان جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید.
وی افزود: پس از استقلال بلاروس بین ایران و این کشور روابط برقرار شد، اما پس از سفر رئیس جمهورمان به این کشور فصل جدیدی در این روابط آغاز شد.
رحیم مشایی درباره تفاهم های بین دو کشور پیرامون سرمایه گذاری تصریح کرد: علاوه بر بخش دولتی ایران که در این کشور سرمایه گذاری می کند، بخش خصوصی علاقه مند به سرمایه گذاری شده است.
وی افزود: پروژه های مختلفی برای سرمایه گذاری طراحی شده است که برخی اجرا و برخی دیگر در مسیر اجرا قرار دارند.
رئیس کمیسیون فرهنگی دولت با اشاره به پروژه تولید خودرو سمند درگذشته در کشور بلاروس، بیان داشت: اجرای این پروژه با مشکلاتی همراه بود و از سرعت لازم برخوردار نبود، به طوری که نتوانستند براساس توافقات پیش بینی شده در این پروژه حرکت کنند، که در این سفر مشکلات این پروژه نیز حل شد.
مشایی در خصوص دیدار خود با ایرانیان مقیم در بلاروس اظهار داشت: این دیدار برای اولین بار در شهر "مینسک" بلاروس، انجام شد که البته سی و دومین نشست من با ایرانیان در خارج کشور بوده است.
وی درباره دیدارهای خود با مقامات کشور بلاروس خاطرنشان کرد: با رئیس جمهوری بلاروس جلسه خوبی داشتم که درباره مسائل دو جانبه و همکاری های بین المللی بحث و گفت و گو به عمل امد.
وی در ادامه درباره موضوعات سیاسی مطروحه اظهار داشت: در این جلسه پیرامون موضوعات بین المللی و سیاسی و ضرورت تعامل دو کشور و همچنین استفاده از توانمندی های ملی و بین المللی هر یک از کشورها صحبت شد.
رحیم مشایی درباره دیدارش با رئیس بانک مرکزی کشور بلاروس گفت: در این دیدار درباره همکاری های مالی و پولی در جهت ایجاد بانک سوم ایرانی در بلاروس بحث شد، که نتیجه آن امضای تفاهم نامه هایی میان روسای بانک های مرکزی دو کشور بود.
مشاور رئیس جمهوری به دیدار خود با رئیس اتحادیه اسلامی بلاروس اشاره کرد و بیان داشت: در این ملاقات گفت وگوهای خوبی در جهت حمایت جمهوری اسلامی ایران از این اتحادیه انجام شد.
وی در بخش دیگر این مصاحبه در مورد موضوعاتی که در جلسه خود با ایرانیان خارج از کشور مطرح شد اشاره کرد و اظهار داشت: در این نشست علاوه بر بحث در خصوص وضعیت امروز کشور درباره پیشرفت های به دست آمده در جمهوری اسلامی ایران و امنیت حاکم بر آن و افق های پیش روی نیز گفت و گو به عمل امد.
رحیم مشایی از آغاز به کار خانه ایرانیان بلاروس خبر داد و تصریح کرد: هیات موسس این خانه، گزارش تاسیس آن را به اطلاع عموم رساند و اعلام کرد همه ایرانیان می توانند عضو این خانه شوند، که امید است تا سال آینده با حمایت دولت جمهوری اسلامی مکانی مناسب برای ایجاد آن ساخته شود.
مشاور رئیس جمهوری افزود: با سرمایه گذاری ایرانیان مقیم بلاروس باشگاه ایرانیان را در این کشور ایجاد خواهیم کرد، که می تواند به عنوان یک مقر اروپایی فعالیت کند.
وی درباره اتخاذ تصمیماتی برای ایجاد یک مجموعه تجاری، اقامتی و اداری بسیار عظیم در بلاروس گفت: این مجموعه نیاز به بیش از 200 میلیون دلار سرمایه گذاری دارد که این مبلغ را ایرانیان مقیم این کشور تقبل نموده اند.
این مجموعه طراحی بسیار زیبایی دارد که بلاروسی ها نام آن را جاذبه مینسک گذاشته اند، که البته طراحی آن را یک فرد ایرانی مقیم آلمان انجام داده است.
وی همچنین گفت: در طول سفر سه روزه به بلاروس بیست و هفت برنامه داشتیم که شامل بازدید ، ملاقات با مقامات این کشور و جلسات بود، که مجموعه تفاهمات مورد استقبال بلاروس ها قرار گرفت، به طوری که مجموعه این تفاهمات در پاویون فرودگاه بلاروس به امضا رسید.

/ 0 نظر / 8 بازدید