من مشاور سیاسی مام جلال هستم

عمر دزه ای هنرمندی با تجربه در زمینه آهنگ، حیران و مقام است و صاحب صدایی خوش که از آغاز زندگی اش با هنر آمیخته شده است. او خیلی زود راهی مختص به خود را پیدا کرده و هنر خود را بر پایه ای درست بنیاد نهاده است.

عمر دزه ای در سال 1937 در روستای دورکانی شهر اربیل متولد شده و مراحل تحصیل را در اربیل تمام کرده است. همانگونه که خود می گوید، در سال 1954 در سن نوجوانی در ایستگاه کردی رادیو بغداد یک کاست حاوی 8 آهنگ را ضبط می کند. او از آن زمان تاکنون به بلندای 58 سال مشغول کار هنری مداوم بوده است. صحبت های عمر دزه ای پیرامون فعالیت های هنری اش را در ادامه می خوانید.

 

شما هنوز جوان بودید که کار خوانندگی را آغاز کردید، این سال ها را چگونه طی نمودید؟

هنر قبل از هر چیز شوقی است که در درون آن انسان هایی رشد می کند که از نعمت صدای خوش یا توانایی ساخت آهنگ برخوردارند.

پیداست که من هم از نعمت صدای خوش برخوردار بوده ام و هم عشق به موسیقی را داشته ام. معتقدم هنر دنیایی بسیار زیباست و لازم است کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند به این زیبایی ها احترام بگذارند. آن کسی که می داند در توانش نیست آن زیبایی را زیباتر کند، باید آن را به هنرمندانی واگذارد که می توانند آن را زیباتر کنند.

از همان دوران جوانی اقلیم کردستان را به مقصد اروپا ترک کردید، دلیل این کار چه بود؟

سال 1955 بعد از اتمام تحصیلات اولیه برای تحصیل در زمینه پزشکی به ترکیه رفتم. از این رشته متنفر بودم و به اجبار مرا فرستاند. به همین دلیل پس از گذشت یک سال تحصیلم را نیمه تمام گذاشتم و عازم وین شدم.

بیشتر از همه جا در امریکا اقامت داشته اید. دلیل این اقامت زیاد چه بوده است؟

سال 1988 روانه آمریکا شدم. احساس کردم با آنجا سازگاری بیشتری دارم و اکنون نیز 24 سال است ساکن آنجا هستم.

اولین کلیپ موسیقایی خودتان را چه زمانی درست کردید؟

در سال 1969 که به اقلیم کردستان بازگشتم دو آهنگ "باخچه ی پاشا" و "قژکالی لیو ئالی" را در قالب کلیپ ضبط کردم. در آن زمان این کار یک قدم تازه و خوب محسوب می شد. این دو آهنگ به لحاظ متن و تصویر جدید بودند.

این اواخر دخترتان با شما چند اجرای مشترک داشته است. چرا او به تنهایی به خوانندگی نمی پردازد؟

دخترم "لارا" در رادیو مدتی با من کار کرده است. این کارهایی که همراه من اجرا کرده چند سال قبل در رادیو ضبط شده اند. او خودش تمایلی به کار انفرادی ندارد و می گوید دوست ندارم خواننده شوم.

بحث رادیو را پیش کشیدید. چرا از رادیو دور شدید؟

سال های زیادی در رادیو کار می کردم. برنامه خوب و پر شنونده ای هم داشتم. تا اینکه مام جلال رئیس جمهور عراق، در دیداری از امریکا از من تقاضا کرد که بازگردم و سفیر عراق در یکی از کشورها شوم. به همین دلیل من از رادیو خواستم که مرا بازنشسته کند. متأسفانه زمانی که به عراق بازگشتم قانونی وجود داشت که می گفت سفیر نباید بیش از 63 سال سن داشته باشد و به همین دلیل من از این کار بازماندم. پس از آن مام جلال از من تقاضا کرد که مشاور سیاسی او باشم من هم قبول کردم و حالا هم مشاور سیاسی رئیس جمهور عراق هستم.

جدا از دخترتان آیا خوانندگان دیگری هستند که به شیوه دو صدایی شما را همراهی کنند؟

تاکنون کاری به این شیوه برایم پیش نیامده، اما در صدد هستیم در پائیز آینده با خانم "هانی" یک کنسرت مشترک برگزار کنیم و در آن برنامه چند آهنگ را به صورت مشرک با هم اجرا کنیم.

این کنسرت در اقلیم کردستان برگزار خواهد شد؟

طبق برنامه این کنسرت شامل دو اجرا در شهرهای سلیمانیه و اربیل با همکاری نوازندگان کرد خواهد بود که امیدوارم کار خوبی را تقدیم مردم کنیم.

پس از 47 سال دوری از اقلیم کردستان آیا زمان آن فرا نرسیده که دوباره به اینجا باز گردید؟

همانگونه که خودت اشاره کردی من 47 سال است در خارج از اقلیم هستم و این یک عمر است. هم اکنون زندگی من در آمریکا است. بچه هایم در آنجا بزرگ شده اند و در ابعاد مختلف زندگی وابستگی های زیادی به آنجا داریم. این ها همگی باعث می شود که عملی کردن چنین تصمیمی میسر نباشد. بااینحال من زود به زود به اقلیم کردستان می آیم و مدت زیادی هم در اربیل می مانم. حالا هم که رفت و آمدها با هواپیما آنجا می شود و می توانی هر زمانی که خواستی به اینجا بیایی.

در بسیاری از موارد خوانندگان جوانان، به ویژه آن هایی که تازه وارد دنیای موسیقی شده اند آهنگ های تو را را بازخوانی می کنند. آیا از این موضوع ناراحت نیستی؟

گویا برخی جاها مطرح شده که من از اینکه یک جوان کارهایم را بخواند ناراحتم. برعکس من از این موضوع خوشحالم برای اینکه این امر محرکی است برای اینکه آن ها راهشان را پیدا کنند. من هم در گذشته آهنگ های کسان دیگری را خوانده ام.

بسیاری مواقع از شما انتقاد می کنند، که باید تغییراتی در سبک رومانتیک کارهایتان ایجاد کنید. تا چه اندازه این نظر را قبول دارید؟

من برای همه افکار و عقاید احترام قایلم ولی مرا با این سبک می شناسند و نمی توانم به سبک دیگری کار کنم. معتقدم سبک خوبی در هنر کردی عرضه کرده ام و از همان ابتدای فعالیت های هنری ام تلاش کرده ام کاری نو انجام دهم، برای همین هم آن را ادامه خواهم داد.

منبع: کردپرس

/ 3 نظر / 22 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345416961.19

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1441111250

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 105200994