کانی برازان مهاباد؛ بهشت گمشده پرندگان

'فاروق سخنور روز سه شنبه در گفت و گو با کردپرس افزود: این تعداد از گردشگران نوروزی که تعدادشان در مقایسه با پارسال سه برابر شده بود توانستند در تعطیلات عید امسال از این تالاب زیبا و کم نظیر که در میان طبیعت گردان به بهشت پرندگان ایران معروف شده دیدن کنند .
وی افزود: این تالاب بین المللی که نخستین سایت پرنده نگری کشور نیز محسوب می شود امسال نیز با هماهنگی های انجام شده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست برای بازدید علاقه مندان به ویژه طبیعت گردان مهیا شده بود .
سخنور یادآور شد: این تالاب، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری در حوزه محیط زیست آذربایجان غربی معرفی شده و در همین چارچوب با هماهنگی‌های لازم با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برای بازدید، به گردشگران نوروزی معرفی شده بود.
سخنور افزود: وجود بیش از 20 هزار قطعه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی بومی و مهاجر، تالاب کانی برازان مهاباد را در این فصل از سال به یکی از زیباترین تالابهای کشور تبدیل کرده است.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر گردشگرانی که از این تالاب دیدن کردند از زیبایی های موجود در آن بسیار شگفت زده شده بودند به نحوی که از بازدید خود از این پهنه زیبای آبی بسیار اظهار رضایت داشتند.
سخنور گفت: در این تالاب تقریبا در تمامی فصول سال امکان مشاهده پرندگان وحشی و کمیاب وجود دارد و این امر از منحصربه فرد ترین ویژگی های این زیستگاه آبی در کشور است که آن را از دیگر تالابهای موجود متمایز می سازد.
وی گفت: این تالاب که سال گذشته به عنوان بیست و چهارمین تالاب کشور در فهرست تالاب های بین المللی ایران در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید یکی از مهم ترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه است.
سخنور اضافه کرد: این تالاب زیبا و ارزشمند که متنوع ترین گونه های جانوری از جمله انواع پرندگان نادر را در دامان خود پرورش می دهد در فصول مختلف سال از جمله مهمترین تالابهای آذربایجان غربی برای زمستان گذرانی و تخمگذاری پرندگان به حساب می آید.
وی با بیان اینکه تالاب کانی برازان در سال گذشته به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان غربی نیز ارتقا پیدا کرد، گفت: با تبدیل این تالاب به نخستین پناهگاه حیات وحش استان، این پهنه آبی به مناطق تحت مدیریت چهارگانه زیست محیطی کشور پیوست. بر اساس آخرین بررسی های انجام شده، تعداد 75 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به 11خانواده در این تالاب شناسایی شده که در صورت اضافه کردن گونه های خشک زی این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید.
از گونه های مهم پرندگان این تالاب می توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری ، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.
درمیان این پرندگان انواع نادری نظیر 'خروس کولی دم سفید' ، 'اردک سر سفید' و 'اردک مرمری' نیز دیده می شود که در کمتر تالابی از کشور تاکنون مشاهده شده است .
تالاب کانی برازان با وسعتی افزون بر 900 هکتار در 30 کیلومتری شمال شهرستان مهاباد قرار دارد.
/ 0 نظر / 21 بازدید