حذف رسانه‌های اصولگرا اشتباه دولت در عرصه اطلاع‌رسانی است

نقد رویکرد دولت در عرصه رسانه

حذف رسانه‌های اصولگرا اشتباه دولت در عرصه اطلاع‌رسانی است

یک فعال رسانه‌ای تاکید کرد: حذف رسانه‌های اصولگرا بزرگترین اشتباه استراتژیک دولت در عرصه اطلاع‌رسانی است؛ چون کسانی که دولت و نظام را دوست دارند، مایل به رفع اشکالات دولت هستند.

تقی دژاکام کارشناس مسائل رسانه‌ای در گفتگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، در خصوص بایدها و نبایدهای اطلاع رسانی هنرمندانه از سوی دولت گفت: متاسفانه آن گله‌ای که رهبر معظم انقلاب در سال‌های دوره اول دولت آقای احمدی‌نژاد داشتند همچنان باقی است و احساس می‌کنم در ماه‌های اخیر این گله باید شدیدتر به دولت گفته شود؛ به خاطر اینکه همان مقدار اطلاع رسانی هم که در دولت نهم داشتیم در دولت دهم تعطیل شده است.
وی افزود: در حقیقت با از دست دادن آقای الهام سخنگوی قبلی دولت که انصافا هم در مقام سخنگویی دولت رابطه خوبی با خبرنگاران داشت و هم اینکه از عهده مسئولیت سخنگویی دولت به خاطر اشرافی که به مسائل داشت به خوبی بر می‌آمد، متاسفانه نه تنها بهتر از آقای الهام نیامد بلکه خود الهام را نیز از دست دادیم.
این کارشناس مسائل رسانه‌ای با بیان اینکه اطلاع‌رسانی دولت بخصوص در این شرایطی که بعضی‌ها هر روز یک فتنه جدیدی را ایجاد می‌کنند و دولت و کل نظام را با اغتشاش مواجه می‌کنند، بسیار ضروری است که متاسفانه تعطیل شده است، اظهار داشت: لزوم اطلاع‌رسانی از فعالیت‌ها، نظریات و دیدگاه‌های دولت در شرایط موجود به شدت احساس می‌شود.
دژاکام ادامه داد: با وجود ماجراهایی که دولت در خصوص بحث هدفمند کردن یارانه‌ها با مجلس دارد و ماجراهایی که با ضدانقلاب‌های خارج از کشور و دنباله‌هایشان در داخل کشور موجود است خلاء بحث اطلاع رسانی به شدت احساس می‌شود.
وی با اشاره به روند اطلاع رسانی دولت با بیان اینکه خود آقای احمدی‌نژاد هم حاضر نمی‌شود که کنفرانس‌های مطبوعاتی گسترده‌ای داشته باشد، گفت: صحبت‌های رئیس‌جمهور به صدا و سیما محدود شده است که آن هم قابل تقدیر است و باید تشکر کرد که حداقل آن رابطه‌شان با مردم را از طریق صدا و سیما ادامه می‌دهند و انشاءالله که بیشتر هم ادامه داشته باشد. اما جای خالی صحبت‌ با رسانه‌ها، پاسخگویی و مطالبه‌ای که رهبر معظم انقلاب چند سال پیش داشتند و یک سال را به نام سال پاسخگویی نام گذاری کردند، همچنان به جای خود باقی است.
*چرا بحث اطلاع رسانی دولت به طور کامل تعطیل شده است
دبیر سرویس شهرستان‌های روزنامه کیهان با تاکید بر لزوم پاسخگویی بیشتر در قبال افکار عمومی در داخل و خارج کشور و اعلام دیدگاه‌های دولت نسبت به مسائلی که در حاشیه‌ نظام با فتنه‌انگیزی‌ برخی‌ها انجام می‌شود، بیان داشت: به عنوان خبرنگاری که به این موضوع نگاه می‌کند، سوال بنده از رئیس‌جمهور این است که به چه دلیل بحث اطلاع‌رسانی دولت به طور کامل تعطیل شده است؛ نه رئیس‌جمهور پاسخ خبرنگاران را می‌دهد و نه سخنگوی دولتی داریم که این کار را انجام دهد که خوب است این مسئله از طریق رسانه‌ای مثل خبرگزاری فارس به گوش رئیس جمهور برسد.
* نبود سخنگو موجب تشدید ابهامات و پرسش‌ها می‌شود
دژاکام با اشاره به تاخیر در معرفی سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در این شرایط پرسش‌ها و ابهامات با عدم پاسخگویی تکرار و زیاد می‌شود و پاسخ نگفتن به ابهامات و پرسش‌ها این فضا را تشدید می‌کند که جای گله دارد.
وی افزود: با آن احاطه‌‌ای که شخص رئیس‌جمهور به مسائل دارند، باید به این ابهامات پاسخ گفته شود و مردم در جریان ماوقع قرار گیرند؛ چراکه خیلی از ابهامات و اشکالات با یک پرسش و پاسخ ساده یک خبرنگار حل می‌شود، اکنون نبود این موضوع باعث می‌شود این ابهام‌ها گسترش پیدا کرده و نه تنها حل نشود بلکه مردم فکر کنند لابد یک اتفاق و جریانی است که ما نامحرم هستیم و نباید اطلاع داشته باشیم.
*از رسانه‌هایی که کمر به نابودی دولت بسته‌اند انتظار پوشش درست برنامه‌های دولت را نداریم
این کارشناس مسائل رسانه‌ای ابراز داشت: انتظاری که الان با توجه به شرایط فعلی طبق روال باید از یک رسانه داشته باشیم که تمام فعالیت‌های دولت را پوشش دهد ولی نباید از رسانه‌های اصلاح‌طلب این انتظار را داشته باشم. برای مثال بزرگترین پل کشور در ارومیه افتتاح شد ولی رسانه‌های اصلاح‌طلب پوشش خبری از این موضوع نداشتند که البته نباید از کسانی که کمر به نابودی دولت بسته‌اند انتظار پوشش خبرهای دولت را داشته باشیم.
دژاکام اضافه کرد: حداکثر انتظاری که می‌توانیم از رسانه‌های اصلاح‌طلب داشته باشیم این است که وقتی مصاحبه تلویزیونی رئیس جمهور لغو می‌شود ما هم در روزنامه‌‌های اصلاح‌طلب نبینیم که طرف با ذهنیت خودش یک مصاحبه‌ای از رئیس جمهور ساخته و بعد به نقد آن بپردازد.
وی با اشاره به اینکه نمی‌خواهیم روزنامه‌های اصلاح‌طلب خدمات و کارهای دولت و یا کاهش میزان تورم را پوشش دهند، گفت: ‌البته در کنار این انتظارمان از آن چند روزنامه و رسانه‌ای که طرفدار نظام و ولایت هستند و دولت را به خاطر اینکه تایید رهبر انقلاب پشت سرش است قبول دارند، انتظار داریم که خدمات دولت را پوشش دهند که این انتظار از صدا و سیما بسیار بیشتر است و خدمات دولت را به چشم آگهی نگاه نکنند و اگر حاشیه جالبی از خدمات دولت می‌بینند موظف هستند که آن را پوشش دهند.
دبیر سرویس شهرستانهای روزنامه کیهان ادامه داد: خبرگزاری‌های منصف و روزنامه‌هایی که دغدغه نظام را دارند باید اخبار دولت را پوشش دهند تا مردم بین این فتنه‌هایی که ایجاد می‌شود امکان مقایسه‌ داشته باشد؛ چرا که اگر ما هم مثل روزنامه‌ها و رسانه‌های اصلاح طلب این سکوت را داشته باشیم، دیگر مردم چیزی برای مقایسه کردن ندارند و چشم و دلشان را رسانه‌های آن طرف پر می‌کند و این یک نوع خیانت ناخواسته است.
دژاکام دوست داشتن و خدمت به دولت را نه‌ تنها در گفتن خدمات آن بلکه نقد دلسوزانه و بیان منصفانه خطاهای دولت در جهت برطرف کردن آن نیز توصیف و خاطرنشان کرد: ما رسانه‌های اصولگرا هم باید اگر جایی خطایی از دولت می‌بینیم با آن صراحتی که خدماتش را نقل می‌کنیم با همان صراحت اشتباها و لغزش‌هایش را مطرح کنیم.
وی تاکید کرد: حذف رسانه‌های اصولگرا از پوشش برنامه‌های دولت بزرگترین اشتباه استراتژیک دولت در عرصه اطلاع‌رسانی است؛ چرا که کسانی که دولت و نظام را دوست دارند، دوست دارند که اشکالات دولت برطرف شود.
این کارشناس مسائل رسانه‌ای عنوان کرد: حداکثر اتفاقی که می‌افتد این است که من رسانه اشکالی که می‌گیرم اشتباه است که اگر دولت سخنگو داشته باشد و بین دولت و رسانه‌ها تعامل برقرار باشد تا من رسانه اشکالم را منتقل کنم و سخنگو اشتباه من را حل کند و به من بگوید که به این دلایل اشتباه وارد نیست که در این صورت من خبرنگار و افکار عمومی که پشت من هستند قانع می‌شوند که نبود این قضیه باعث می‌شود یک سوءظن‌ و سوء تفاهماتی ایجاد شود که نتیجه‌اش این است که خود دولت و نظام در عرصه اطلاع‌رسانی اشتباه می‌کند و ممکن است در دراز مدت خود را در دامن کسانی بیاندازد که می‌خواهند حتی سر به تن دولت نباشد.
دژاکام حضور خبرنگاران در حاشیه جلسات هیئت دولت را مفید و بسیار ضروری ارزیابی و بیان کرد: حتی حضور خبرنگاران معترض دولت را هم در حاشیه جلسات هئیت دولت مفید می‌دانم چه برسد به خبرنگاران معتقد به دولت که باید حضور داشته باشند و آزادانه سوال‌های خود را مطرح کنند.
*دود عدم حضور خبرنگاران در حاشیه جلسات دولت به چشم خود دولت می‌رود
وی تصریح کرد: با تسلطی که از آقای احمدی‌نژاد در پاسخ گویی سراغ داریم و نمونه‌هایش را طی سال‌های اخیر دیده‌ایم بهترین روش برای اینکه تمام ابهامات ذهن مردم که توسط برخی رسانه‌ها ایجاد می‌شود حل شود این است که در پایان جلسات هیئت دولت خبرنگاران حاضر شده و ابهامات را از دولت‌مردان جویا شوند؛ چراکه اگر حل نشود ممکن است این تلقی ایجاد شود که لابد اشکالی وجود دارد که پاسخ‌گویی صورت نمی‌گیرد بنابراین عدم حضور خبرنگاران دودش به چشم دولت می‌رود.

/ 0 نظر / 22 بازدید