مجسمه مستوره اردلان در سنندج رونمایی شد

از مجسمه نویسنده، شاعره و تاریخ نویس کُرد ماه شرف خانم قادری(مستوره اردلان) که توسط شهرداری سنندج ساخته شده است با حضور استاندار کردستان، جمعی از مسئولان محلی، شهردار سنندح و جمعی از هنرمندان و نویسندگان رونمایی شد.

این مجسمه در خیابان خندق، ابتدای بلواری که به عمارت خسروآباد محل زندگی مستوره منتهی می شود نصب شده است.

"علیرضا شهبازی" استاندار کردستان در مراسم پرده برداری از این مجسمه با اشاره به قدمت فرهنگی و ادبی و مشاهیر بزرگ کردها اظهار داشت: برخی تنگ نظری ها در کردستان مانع پیشرفت و توسعه استان به ویژه در حوزه فرهنگی شده و چنین اقداماتی باید زودتر صورت می گرفت.

شهبازی افزود: همه باید در راستای توجه بیشتر به پیشرفت و توسعه این استان فرهنگی علی الخصوص در حوزه فرهنگ و هنر این منطقه تلاش کنند و حمایت از آثار فرهنگی و هنری در اولویت برنامه های دولت است.

هادی ضیاءالدینی هنرمند نقاش و مجسمه ساز کُرد سنندجی که کار ساخت و طراحی این مجسمه را بر عهده داشته است در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: طول این مجسمه حدود 4 متر و جنس آن از بتن است و یک سال طول کشید تا مراحل طراحی، قالب گیری و ساخت آن به پایان برسد.

ضیاءالدینی افزود: جهت ساخت این مجسمه هیچگونه حق الزحمه و هزینه ای دریافت نکرده ام و یا بهتر است بگویم بهم تعلق نگرفته است، چرا که در قبال صدور مجوز ساخت موزه هنرهای تجسمی از سوی شهرداری ساخت آن صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه صدور مجوز فعالیت های فرهنگی و هنری در ارتباط با شهرداری وظیفه این نهاد است افزود: شهرداری از من خواست در قبال صدور مجوزی که برای ساخت موزه هنرهای تجسمی که در سنندج ارائه داده بودم مجسمه ای برای آنان بسازم که صدور مجوز به نوعی حق الزحمه ساخت این اثر هنری بوده است.

این هنرمند مجسمه ساز که ساخت مجسمه های از مشاهیر کُرد همچون مولوی، محمدقاضی، بیسارانی ،هیمن، هژار، محمد اوراز، پیره مرد، مجسمه آزادی میدان آزادی سنندج، و چندین اثر دیگر را انجام داده است در پایان گفت:" از همه هنرمندان و دوستانی که در طراحی، اجرا و ساخت مجسمه مستوره به ویژه مهدی ضیاءالدینی و جمشید پراوزان که بدون چشم داشتی در قالب گیری و بتن ریزی مرا همراهی و یاری داده اند صمیمانه قدردانی می کنم."

ماه شرف خانم قادری"مستوره اردلان" شاعره، نویسنده و اولین زن تاریخ نویس جهان از شاهزادگان اردلان، در سال 1184 هجری شمسی (1805 میلادی) در شهر سنندج، مرکز حکومت اردلانها چشم به جهان گشود و در سال 1227 هجری شمسی (1848 میلادی) در سنین جوانی چشم از جهان فرو بست.

مستوره، زبانهای کُردی، فارسی و عربی را نزد پدرش ابوالحسن بیگ قادری آموخت.

همسرش خسروخان حاکم امارات بود و در حمایت از مستوره در جهت سرودن شعر بسیار  کوشیده است.

مستوره اردلان برای مرگ شوهرش (خسرو خان ناکام) که به علت بیماری وی نیز در جوانی فوت کرد اشعار زیبایی سروده است.

مستوره اردلان زنی هنرمند و شاعره ای با احساس و تاریخ نویسی با استعداد و متعهد بوده و لقب اولین مورخ جهان مختص به وی است.

در زمستان (2005) 1385 هجری شمسی در هولیر (اربیل) مرکز حکومت اقلیم کردستان عراق کنگره ای عظیم برای این هنرمند و شاعره با حضور ادیبان، محققان، تاریخ نویسان و هنرمندان برگزار شد و پیکره ی وی نیز در پارک شهید سامی عبدالرحمن در شهر تاریخی اربیل نصب و رونمایی شد.

و امروز نیز در سنندج مرکز کردستان ایران با همکاری شهرداری سنندج، استاندار کردستان و فعالان فرهنگی و با زحمات و تلاشهای هادی ضیاءالدینی و دستان هنرمندانه این هنرمند، مجسمه مستوره اردلان به صورت تمام قد طراحی و در نزدیکی محل زندگی این شاعره کُرد نصب و رونمایی شد.

منبع: کردپرس

/ 0 نظر / 56 بازدید