عمارت خسروآباد سنندج بازسازی شد

اروسی‌های عمارت خسروآباد سنندج از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان بازسازی شد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستاندر گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: تاکنون 90 درصد این کار انجام شده و بحث تزئینات و سنگ فرش حیاط این عمارت نیز کامل به بهره‌برداری رسیده است.
اقبال عزیزی افزود: در همین راستا و همزمان با تعمیرات عمارت خسروآباد سنندج مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال به بازسازی اروسی‌های این ساختمان اختصاص یافت و تعمیرات آن در حال انجام است.
عزیزی تصریح کرد: عمارت خسروآباد واقع در بلوار خسروآباد شهر سنندج در نوع خود بی‌نظیر و مرکز حکومت خسروخان اردلان بوده است.
وی افزود: این مجموعه افزون بر دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون‌دار و باغ خسروآباد بوده که از اهمیت خاصی برخوردار است.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان همچنین از کاوش گورستان‌های خمره‌ای اطراف زریوار مریوان خبر داد و افزود: با توجه به اهمیت و نقش تدفین در بیان فرهنگ و آداب و رسوم گذشته و وجود گورستان‌های خمره‌ای فراوان در اطراف دریاچه زریوار مریوان که در زمان‌های گذشته مورد دستبرد غارتگران آثار تاریخی قرار گرفته است که در این راستا برنامه پژوهشی کاوش تعدادی از این گورستان‌ها در دستور کار قرار دارد.
عزیزی افزود: در این کاوش با اعتبار 350 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی از آزمایش‌های کربن 14، خاک‌شناسی، گیاه‌شناسی، استخوان‌شناسی و krd و ژئووفیزیک استفاده شد.
وی تصریح کرد: نتایج حاصل از این کاوش پس از انجام طرح به صورت مطالعات کتابخانه منتشر می‌شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید