کشت و صنعت توت فرنگی در کردستان متحول می شود

روژیار: طرح کلان استانی، کشت و صنعت توت فرنگی را در کردستان متحول می کند.
هم زمان با دهه فجر و با حضور دکتر احمدی نژد تفاهم نامه طرح کلان استانی " کشت و صنعت توت فرنگی در استان کردستان " دیروز میان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر کشور منعقد شد.

این تفاهم نامه بنا به تاکید مقام معظم رهبری در سفر اردیبهشت ماه ایشان به استان کردستان و با توجه به نظارت سازنده هیات دولت در سفر استانی خود به کردستان،بین نسرین سلطانخواه و مصطفی محمد نجار وزیر کشور منعقد شد. 
به موجب این طرح هزار نفر از مزرعه داران استان کردستان تحت آموزش قرار می گیرند و 100 نفر نیز برای دریافت دوره های آموزشی منتهی به مدرک کاردانی توت فرنگی آموزش خواهند دید.
دانشگاه کردستان ، دانشگاه جمع علمی - کاربردی و جهاد کشاورزی استان کردستان دراین طرح نقش بسزایی خواهند داشت.
در این طرح، تحقیق در مورد واریته های جدید توت فرنگی و افزایش سطح کشت و تولید گلخانه ای این محصول استراتژیک منطقه مد نظر قرار گرفته است.
سطوح شیبدار منطقه با پمپاژ آب از سطح به ارتفاع برای توسعه کشت ، جزو برنامه های این طرح است. 
در اجرای این طرح 30 سردخانه در جنب مزارع توت فرنگی تاسیس می شود و  50 خودروی یخچال دار نیز که عمدتا به بخش خصوصی واگذار خواهد شد تهیه و در خدمت کشت و صنعت توت فرنگی کردستان قرار خواهد گرفت.
کمیته راهبری این طرح در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با حضور نمایندگان دستگاه های مربوطه جهت هدایت کلی و نظارت بر روند فعالیت ها تشکیل خواهد شد.
کمیته اجرایی طرح نیز در منطقه کردستان و در استانداری با حضور نمایندگان دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی ، مراکز تولیدی و بخش خصوصی تشکیل می شود.

/ 1 نظر / 23 بازدید

با سلام دستتان درد نكنه عالي بود با آرزوي پيشرفت روز افزون اگر خواستيد به آدرس بالا ايميل دهيد با تشكر [تایید]