همایش ادبیات کردی و صندلی خالی مدیران فرهنگی

همایش بین المللی ادبیات کردی به مدت دو روز و با حضور جمعی از صاحب نظرات و اساتید دانشگاه از کشورهای مختلف جهان در دانشگاه کردستان برگزار و طی آن و با برگزاری پانلهای تخصصی بیش از 42 مقاله منتخب توسط شرکت کنندگان ارائه شد.

در این همایش که طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 15 و 16 ادریبهشت ماه برگزار شد، بسیاری از چهره های سرشناس و ادیبان کردزبان از کشورهای مختلف حضور داشتند و در قالب برگزاری نشست های مختلف آسیبها و تهدیدهای پیش روی ادبیات کردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همایش از صبح روز چهارشنبه و با حضور استاندار کردستان و شرکت کنندگان و با تاخیر 30 دقیقه ای آغاز شد که تمهیدات صورت گرفته برای ورود به دانشگاه کردستان و همچنین سالن محل برگزاری در نوع خود جالب و غیرقابل پیش بینی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر شرایط به گونه ای فراهم شده بود که هر مراجعه کننده می بایست در چندین نوبت مورد بازرسی قرار می گرفت و برای رسیدن به محل برگزاری افتتاحیه همایش باید از هفت خوان رستم می گذشتی که البته این کار تاحدودی با اهدافی که مسئولان برای این همایش در نظر گرفته بودند، بسیار متفاوت جلوه می کرد.

موضوع ایجاد محدودیت برای ورود به محل برگزاری همایش تا جایی پیش رفت که خبرنگاران بعضی از رسانه های جمعی استان به مسئولان بلند پایه دولتی متوسل شدند که راهی برای شرکت در این همایش را بیابند، که البته نباید از همکاری و تعامل مناسب روابط عمومی دانشگاه به سادگی گذشت ولی مسئولان برگزاری همایش و دبیرخانه اجرایی برخورد مناسبی با افراد و علاقمندان به شرکت در همایش نداشتند.

 

در مراسم افتتاحیه ابتدا رئیس دانشگاه کردستان بیانیه خواند و سپس دبیر علمی همایش گزارشی از روند برگزاری آن را ارائه کرد و در ادامه نوبت به سخنرانی استاندار کردستان رسید تا وی نیز در خصوص اهمیت برگزاری این همایش و همچنین دستاوردهای سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان کردستان که برگزاری همایش بین المللی ادبیات کردی یکی از آنهاست، سخنرانی کند.

احمد قاضی نویسنده و مترجم برجسته کرد هم دیگر سخنران مراسم افتتاحیه بود، که وی در این سخنرانی به چالشهای پیش روی زبان و ادبیات کردی با توجه به عصر جهانی شدن و لزوم توجه به مباحث علمی و آکادمیک در راستای حفظ و نشر آن اشاره کرد.

قاضی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه و اهمیت زبان و ادبیات کردی در سفر به استان کردستان، اظهار داشت: متاسفانه تاکنون اقدامات مناسبی در راستای اجرایی کردن رهنمودهای معظم له صورت نگرفته و باید با تلاش و برنامه ریزی بهتری مورد توجه قرار گیرد.

 

مهمترین نکته ای که بیش از هر چیز در سالن مولوی دانشگاه کردستان و محل برگزاری همایش به چشم می رخود صندلی های خالی مسئولان فرهنگی استان بود که به غیر از استاندار کردستان خبری از متولیان فرهنگ و هنر استان در میان نبود.

بعد از پایان مراسم افتتاحیه نوبت به پذیرایی در فضای باز رسید، که البته این بخش از برنامه هم مجالی بود برای تشکیل جمع های چند نفره و موضوعاتی هم که مطرح می شد پیرامون وضعیت زبان و ادبیات کردی بود، هر چند که دانشجویان حاضر در محل هم فرصتی به دست آوردند تا در فضای دوستانه با استاندار کردستان به بحث بنشینند.

از ظهر روز چهارشنبه برنامه پانلهای تخصصی و بحث ارائه مقالات آغاز شد و در مدت دو روز بیش از 42 مقاله توسط افراد شرکت کننده در دو محل مجزا به زبانهای کردی و فارسی ارائه شد که در بعضی از پانلها میزان استقبال دانشجویان از آن قابل توجه بود که البته باید به این نکته هم اشاره کرد که هیچ راهی برای استفاده افرادی خارج از دانشگاه به غیر از عده معدودی که در تمامی برنامه های این چنینی حضور دارند، فراهم نشده بود.

 

حضور احمد قاضی نویسنده و مترجم برجسته کرد در کنار سایر افراد صاحب نام و اساتید دانشگاه ها از کشورمان و کشورهای منطقه به ویژه عراق و ترکیه و بررسی وضعیت ادبیات کردی در این گونه مناطق از جمله ویژگی های برجسته همایش بین المللی ادبیات کردی به شمار می رفت.

بنا به گفته دبیر علمی همایش بین المللی ادبیات کردی، پس از انتشار فراخوان، تعداد 206 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال گردید، که پس از بررسی های هیئت داوران تعداد 85 مقاله شرایط لازم برای ورود به بخش پایانی همایش را به دست آوردند و در برسی های مجدد تعداد 42 مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شدند.

نجم الدین جباری در این رابطه بیان داشت: از مجموع مقالات پذیرفته شده برای حضور در بخش مسابقه همایش، 32 مقاله به زبان کردی و 10 مقاله نیز به زبان فارسی ارائه شد که از این تعداد، 17 مورد از این مقالات از کشور عراق، 15 مقاله از جمهوری اسلامی ایران، پنج مقاله از کشور ترکیه و از کشورهای فرانسه، بلغارستان و ایتالیا نیز یک مقاله به بخش مسابقه راه پیدا کرده است.

/ 0 نظر / 8 بازدید