قهرمان دوچرخه سواری و دوچرخه سازی !

روژیار: برگزاری نمایشگاه عکس 100 سال ورزش در سنندج بهانه ای شد برای معرفی دوچرخه‌سوار قهرمانی که امروز دوچرخه‌ساز است !
طی چند روز گذشته برای تهیه گزارش به چند برنامه و مراسمی رفتم که تعدادی از آنها در نوع خود بسیار ارزشمند بود و جا دارد به متصدیان و برگزارکنندگان آن خسته نباشید گفت، یکی از این برنامه‎ها، اولین یادواره زنده‌یاد «پهلوان نادر کردستانی» یکی از قهرمانان و ورزشکاران بااخلاق و جوانمرد کردستانی و دیگری نمایشگاه عکس 100 سال ورزش در سنندج بود.
نمایشگاهی که عکسهای آن باهزار زبان بامراجعه کنندگان سخن می گفتند. در این نمایشگاه چهره‌هایی را می‌دیدی که هم‌اکنون در خاک آرمیده‌اند و تنها نام و نشانی نیک از آنان باقی مانده و جمعی دیگر که در حال حاضر در قید حیات اند، اما کاملاً پیر شده‌اند و خاطرات ارزشمندی در سینه خود دارند. در این نمایشگاه که با همکاری تربیت‌بدنی کردستان و تلاش و کوشش عکاس سنندجی «اسعد گازرانی» برپا شده بود چند عکس توجهم را جلب کردند و با توجه به احساسی که بعد از مراسم یادواره‎ی «پهلوان نادر کردستانی» داشتم تصمیم گرفتم به سراغ جمعی از این ورزشکاران قدیمی که در قیدحیات هستند بروم و در مصاحبه یا گزارشی هرچند کوتاه تجربیات و اندوخته‎های آنان را برای نسل امروز به رشته تحریر درآورده و نیز یادی از آنان نماییم.
البته نباید از این نکته غافل بود که ما ایرانی‌ها و به‌ویژه مردمان کُرد خصلتی داریم که قدر و منزلت بزرگان و استادان خود، فعال در هر حوزه و عرصه‌ای را تا در قید حیات هستندنمی دانیم و بعد از مرگشان و وقتی که در میان ما نیستند یاد کرده و یادمان و مراسم تجلیلی برایشان برگزار می‌کنیم.
به هرحال برگزاری نمایشگاه عکس 100 سال ورزش در سنندج بهانه‎ای شد تا خاطرات ورزش سنندج را با یکی از قهرمانان دوچرخه سوار ورق بزنیم؛ کسی که در حال حاضر با عشق به دوچرخه به امرار معاش می‎پردازد. قهرمان دوچرخه‎سواری که اینک دوچرخه‎ساز است ! و دوچرخه کودکان و نوجوانان را تعمیر می‎کند.
«موسی اسدی» متولد 1335 سنندج از سال 1347 و از نوجوانی زیر نظر آقای «مسعود وزیری» شروع به ورزش دوچرخه‎سواری می‎کند و بعد از 2 سال به دلیل مشکلات شخصی و خانواده ترک تحصیل کرده و به شهرستان خرمشهر در استان خوزستان مهاجرت می‎کند در سال 1349 با چند نوجوان همسن و سال خود در یکی از محلات خرمشهر دوست می‎شود و زیر نظر آقای «خسرو گلچین» که یکی از قهرمانان دوچرخه‎سواری ایران بوده به ادامه فعالیت می‎پردازد.
اسدی، اوایل دهه 50 با شرکت در تور دور خوزستان که با شرکت دوچرخه سواران مطرح ایران برگزار شد به مقام اول کشور رسید و همچنین کسب مقام اول تور دور شمال در اواسط دهه 50 از دیگر افتخارات اوست.
«اسدی» در حال حاضر در یکی از محلات شهر سنندج (شهرک قدس- بلوار شبلی) در یک مغازه دوچرخه‎‏سازی، هنوز با دوچرخه سر و کار دارد.
وی اظهار داشت: در سال 61 با پیشنهاد آقای «محمد پیرظهیری» و «اقبال ذوالفقارنسب» هیأت دوچرخه‎سواری کردستان را مجدداً سر و سامان داده و بنده سرپرستی تیم دوچرخه‌سواری استان را بر عهده گرفتم و طی 3 سال، تیمی را که جوانان توانمندی در آن عضو بودند را مربیگری کردم اما متأسفانه عدم حمایت‎های مادی و معنوی مسئولان آن دوران، توسعه و پیشرفت زیادی برای ورزشکاران و ورزش دوچرخه‎سواری استان فراهم نکرد.
وی گفت: در آن مدت همواره هدفم توسعه ورزش دوچرخه‎سواری با تکیه بر آموزش علاقه مندان از دوران کودکی بود اما متأسفانه به دلیل فراهم نبودن زمینه و نیز حمایت نکردن از ورزشکاران و مشکلاتی که خودم داشتم مجبور به کناره‎گیری از این رشته شدم.
«اسدی» افزود: اگر بخواهیم در ورزش هم در بُعد قهرمانی و هم در بُعد همگانی آن موفق باشیم باید برنامه‎ریزی‎های اصولی و ریشه‌ای صورت بگیرد و امروز آموزش و پرورش بهترین راه برای تحقق این اهداف است و دانش‌آموزان را از همان اوایل کودکی و نوجوانی باید با ورزش همگانی و قهرمانی مرتبط و آشنا کرد.
این پیشکسوت ورزش کردستان با بیان اینکه توجه به ورزش بهویژه در بعد همگانی آن و نیز فراهم کردن شرایط مطلوب برای ورزش نوجوانان موجب خواهد شد جامعه‌ای سالم داشته باشیم و سدی محکم خواهد شد برای مقابله با معضلات و ناهنجاری‌های اجتماعی افزود: امروز ورزش در دنیا ابزار مهم و ارزشمندی برای معرفی ملتها و همچنین ورزش پلی برای توسعهی دیگر حوزه‌ها و نیز شیوه‌ای برای مقابله با بیماری‌ها می‌باشد که می‌طلبد مسئولان با در نظر گرفتن شرایط خاص جغرافیایی هر منطقه و روحیه نوجوانان با تلاش و کوشش توسعه و ارتقائ آن را در بُعد قهرمانی برای حضور در میادین بین‌المللی ارتقاء بدهند.
«اسدی» با اشاره به اینکه هنوز به ورزش می‌پردازد و با رفتن به کوه و 2 بار تمرین دوچرخهسواری در هفته همراه جمعی از پیشکسوتان و جوانان به ورزش ادامه می‌دهد هدف از دوچرخهسازی را راهی برای تشویق کودکان و نوجوانان به ورزش دوچرخه‌سواری، امرار معاش خود و اینکه از ورزش دوچرخهشواری دور نباشد عنوان کرد و افزود: وضعیت اقلیمی و جغرافیایی کردستان شرایط مطلوبی برای خیلی از رشته‌های ورزشی به‌ویژه کوهنوردی و دوچرخهسواری دارد. پیشنهادم به مسئولان این است دلسوزانه‌تر با تلاش بیشتر برای توسعه و ارتقاء ورزش استان فعالیت کنند چرا که این استان فرهنگی و مردمان صادق، مهربان و زحمتکش آن که مورد توجه مسئولان ارشد کشور نیز می‌باشند باید شایستهترین خدمات به آنها ارائه شود و بهترین راه و شیوه خدمتگزاری به آنان در کنار اشتغال و توسعه سرمایهگذاری، حوزه‌های فرهنگی و ورزشی است و امیدوارم همه خدمتگزاران در این عرصه موفق و سربلند باشند.
وی در پایان گفت: توصیه‌ام به جوانان این است با وجود مشکلاتی که در کشور و به ویژه در استان وجود دارد اما دست از تلاش و کوشش در راه کسب علم و دانش برندارند و از ورزش کردن دوری نکنند که از اصلی‌ترین شرایط موفقیت آنان و نیز جامعه، تحصیل، کسب دانش و ورزش کردن با روحیات پهلوانی و اخلاقی که ریشه در فرهنگ تاریخ ایران زمین دارد می‌باشد.
یحیی صمدی 24 خردادماه 90 کردپرس
/ 4 نظر / 53 بازدید
top700

گاهی شانس فقط یک بار به آدم رو میاره پس باید قدرش رو دونست بهترین فرصت زندگی شما برای ثروتمند شدن مجموعه ای بی نظیر برای اولین بار در ایران برای کسانی که می خواهند بهتر زندگی کنند و از کمترین وقت و هزینه بیشترین سود را ببرند.برای آگاهی از جزییات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید. http://www.top700.com

آزاد

بی گاهان به غربت به زمانی که خود در نرسیده بود - چنین زاده شدم در بیشه جانوران و سنگ، و قلبم در خلاء تپیدن آغاز کرد *** گهواره تکرار را ترک گفتم در سرزمینی بی پرنده و بی بهار نخستین سفرم باز آمدن بود ازچشم اندازهای امید فرسای ماسه و خار، بی آن که با نخستین قدم های نا آزموده نوپائی خویش به راهی دور رفته باشم نخستین سفرم باز آمدن بود *** دور دست امیدی نمی آموخت لرزان بر پاهای نوراه رو در افق سوزان ایستادم دریافتم که بشارتی نیست چرا که سرابی در میانه بود *** دور دست امیدی نمی آموخت دانستم که بشارتی نیست: این بی کرانه زندانی چندان عظیم بود که روح از شرم ناتوانی دراشک پنهان می شد شاملو | چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com

Amin

سلام دوست خوبم امیدوارم این پیام رو با دقت بخونی: لینک باکس افزایش بازدید محسن باکس با داشتن رنک گوگل 3 و ده ها هزار بازدید روزانه ، شایسته ترین لینک باکس برای افزایش بازدید های شما از طریق نمایش لینک های شما در بیش از 110 سایت و وبلاگ ارزشمند است . برای کسب اطلاعات بیشتر از لینک زیر دیدن کنید : http://www.mohsenbox.com/about.php با تشکر