رۆژیار

فرهنگی سیاسی ورزشی و اجتماعی

غیاث احمدیروژ یار: غیاث احمدی مرد آهنین کردستان توانست در جمع مردان آهنین کشور و در مرحله مقدماتی با شایستگی تمام نام کردستان را بر زبانها جاری سازد. او در حال حاضر ‌۲۴سال سن دارد و مدت ۷سال است که ورزش را آغاز کرده است و در۴سال اخیر برای قوی ترین مردان و مردان آهنین تمرین می کند.


غیاث احمدی با موفقیت در مسابقات مقدماتی به جمع مردان آهنین کشور راه یافت
غیاث احمدی با موفقیت در مسابقات مقدماتی به عنوان قوی ترین مرد کردستان به جمع مردان آهنین کشور راه یافت.
غیاث احمدی با ثبت رکوردهای قابل توجه در رده دهم قوی ترین مردان کشور قرار گرفت و به عنوان نماینده کردستان جواز حضور در دور نهایی مسابقات قوی ترین مردان ایران را کسب کرد.
احمدی همراه با نفرات سرشناسی مانند محراب فاطمی ؛ مسلم دارابی و مجتبی ملکی با قرار گرفتن در جمع 22 نفر برتر در رقابتهای نهایی قرار گرفت.

غیاث احمدی مرد آهنین کردستان توانست در جمع مردان آهنین کشور و در مرحله مقدماتی با شایستگی تمام نام کردستان را بر زبانها جاری سازد. او در حال حاضر ‌۲۴سال سن دارد و مدت ۷سال است که ورزش را آغاز کرده است و در۴سال اخیر برای قوی ترین مردان و مردان آهنین تمرین می کند.
وی که هم اکنون در باشگاه المپیک تختی و کانون جوانان بسیج سنندج تمرین می کند گفت: این ورزش، ورزش بسیار سنگینی است و به اسپانسر مالی نیاز دارد و باید اسپانسرها با حمایتهای مالی و معنوی خود ورزشکاران این رشته قدرتی و جذاب را تحت پوشش قرار داده و حامی آنها باشند تا ورزشکاران با خاطری آسوده بتوانند تمرینات سنگین و طاقت فرسا را تحمل نمایند.

مسابقات انتخابی نهمین دوره مردان آهنین دی‌ماه سال جاری با حضور 168 شرکت کننده از سراسر ایران در تهران برگزار شد که با معرفی 32 مرد آهنین راه یافته به مرحله نهایی به پایان رسید.
* تاریخچه برگزاری مسابقات و قهرمانان ادوار مختلف
بعد از مستقل شدن فدراسیون پرورش اندام از فدراسیون وزنه‌برداری و تشکیل آن، کمیته قوی‌ترین مردان هم فعالیت خود را آغاز کرد.
در اولین دوره این رقابت‌ها که در سال 77 با نام قوی‌ترین مردان و در مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد، محراب فاطمی موفق شد اولین عنوان قهرمانی خود را در نخستین دوره مسابقات کسب کند.
دومین دوره مسابقات پس از 2 سال وقفه و در سال 79، با عنوان مردان آهنین به میزبانی بروجرد برگزار شد که محراب فاطمی عنوان قهرمانی خود را تکرار کرد و رضا قرائی هم در رقابتی نزدیک به عنوان نایب قهرمانی رسید.
در این دوره از مسابقات رضا قرائی معتقد بود که در داوری‌ها غرض ورزی شده و به ناحق از عنوان قهرمانی بازمانده است.
در سومین دوره مردان آهنین که پس از 3 سال وقفه و در سال 82 در شهرک سینمایی تهران برگزار شد؛ رضا قرائی نخستین عنوان قهرمانی خود را کسب کرد.
چهارمین دوره این مسابقات که رفته رفته روال برگزاری سالیانه آن منظم شد و به علت پوشش مناسب تلویزیونی استقبال خوبی از سوی مردم از این مسابقات انجام گرفت، در سال 83 در جزیره کیش برگزار شد که در پایان محراب فاطمی برای سومین دوره به عنوان قهرمانی رسید.
در پنجمین دوره مردان آهنین که به میزبانی بندرعباس برگزار شد، باز هم محراب فاطمی عنوان قهرمانی خود را تکرار کرد و برای چهارمین بار بر سکوی نخست مسابقات قرار گرفت و خود را برای سایر رقبا دست نیافتنی کرد.
فاطمی پس از این دوره در ظاهر از مسابقات کناره‌گیری کرد و به عرصه داوری روی آورد. وی در دوره‌های ششم، هفتم و هشتم به عنوان داور، فرامرز خودنگاه را در امر داوری کمک می‌کرد.
* زلزله بم و مردان آهنین
ششمین دوره مسابقات در سال 85 و به میزبانی شهر تازه بازسازی شده بم بعد از زلزله سال 81 برگزار شد. رضا قرائی بعد از 2 دوره برای مرتبه دوم به عنوان قهرمانی رسید.
هفتمین دوره مردان آهنین در سال 86 و به میزبانی چابهار برگزار شد که رضا قرائی برای بار سوم عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و به عنوان جدی‌ترین رقیب محراب فاطمی در رکورددار بودن تعداد عناوین قهرمانی مردان آهنین نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت.
در هشتمین دوره مسابقات که سال گذشته و برای بار دوم به میزبانی بم برگزار شد؛ محراب فاطمی و رضا قرائی قهرمانان سرشناس دوره‌های گذشته که همواره عناوین قهرمانی بین این 2 نفر رد و بدل می‌شد، حضور نداشتند و برای نخستین بار شخصی به غیر این دو به قهرمانی رسید.
روح الله داداشی که سابقه حضور در چندین دوره مسابقات مردان آهنین و کسب عناوین نایب قهرمانی و سومی این رشته را در کارنامه خود داشت برای اولین بار در غیاب دو مدعی اصلی این رشته به قهرمانی رسید و خود را به عنوان مدعی جدید در مردان آهنین معرفی کرد.
در نهمین دوره مسابقات مردان آهنین اما برای نخستین بار در طول عمر برگزاری این سری از رقابت‌ها است که قهرمانان 7 دوره قبلی از مسابقات با هم در یک دوره رقابت می‌کنند. این موضوع می‌تواند بر جذابیت هر چه بیشتر این مسابقات اضافه کند.
* یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های عید نوروز
مسابقات مردان آهنین از همان بدو تشکیل یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی بود که چند ماه قبل از ایام نوروز ضبط شده و در طول تعطیلات برای خانواده‌های ایرانی پخش می‌شود.
مردان آهنین که در ساعات پایانی هر شب در طول ایام نوروز از شبکه سوم سیما پخش می‌شود، بینندگان خود را تا صبح روز بعد برای مشخص شدن نفرات برتر بیدار نگه می‌دارد که این موضوع نشان از پرطرفدار بودن این رقابت‌ها در بین خانواده‌های ایرانی دارد.
این مسابقات به علت اینکه در فضای آزاد برگزار می‌شود، معمولأ در اسفندماه هر سال در یکی از شهرهای جنوبی ایران که در این ایام سال از هوای مناسب‌تری برخوردار است برگزار می‌شد، اما امسال برخلاف تمام پیش بینی‌ها مردان آهنین پس از 6 سال و برای بار دوم در شهرک سینمایی تهران برگزار خواهد شد.
* اسامی مردان آهنین شرکت کننده در این دوره از مسابقات به شرح زیر است:
مهرداد باجلان، محسن مسن آبادی، محراب فاطمی، سعید باقر کاظمی، مسلم دارابی، کمال شریفی، محسن سهراب‌فر، حسن علی یار، کریم تالشی، حامد حق زارع، علی ماکانی، جواد منافی، غیاث احمدی، حسن عبادی، محسن آخوندی، امین باقری مجد، علیرضا قرائی، محسن چغار زرین، ایمان شمس، حسین رسولی، مجتبی ملکی، بهزاد مختاری، رضا قرائی، حمید قرائی، محمد محمدی، نقدعلی اسماعیلی، حامد امیری، مهدی نوروزی، اکبر تالشی، امیر یاوری.
ذخیره‌ها: هادی کردی، غلامرضا احمدی، مرتضی محمودی، فرشید همدانی، کاوه ناصر روستا، سعید رمضانی، جهانبخش روستا(اگر از نفرات اصلی کسی آسیب ببیند و یا به دلایل گوناگون موفق نشود که در مسابقات شرکت کند، از نفرات ذخیره به ترتیب جایگزین آنها خواهند شد.)
مسابقات این دوره مردان آهنین که از شنبه این هفته آغاز شد، در 8 گروه 4 نفری برگزار می‌شود که در پایان مراحل مقدماتی از هر گروه یک نفر به مرحله نهایی راه پیدا خواهد کرد. گروه بندی مسابقات هم یک روز قبل از شروع مسابقات تعیین می‌شود.


روژیار - ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ پنجشنبه ٥ فروردین ۱۳۸٩
نظرات ()    |  


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo